جستجو

برآنیم با اندیشه ای نو متفاوت باشیم

 دفتر کار باز و نکاتی در مورد آن

دفاتر کار باز / معایب و مزایا

دفاتر کار باز، پویا و مفید هستند با اینکه حریم خصوصی در آنها رعایت نمی‌‍شود. دفاتر کار باز  مفید هستند زیرا موجب روابط بهتر کارمندان می‌شود و روحیه کار تیمی را افزایش می‌دهد.

ایده اصلی دفتر کار باز در سال 1950 توسط یک تیم در هامبورگ آلمان طراحی شده است، که فکر می کردند این امر ارتباط میان کارکنان را تسهیل می کند.

امروزه حدود 70 درصد از تمامی زمینه های کاری این روند را پذیرفته اند. اما برخی از تحقیقات، نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد. ما مشکلات و مزایای دفاتر کار باز را به اختصار تجزیه و تحلیل می کنیم و شما را در تصمیم گیری برای ایجاد دفاتر کار باز و یا استفاده از پارتیشن اداری راهنمایی می‌کنیم.

دفاتر کار باز

مزایای دفتر کار باز

این مفهوم که با شکستن دیوارها و پارتیشن، جریان کاری و ارتباطات بهبود می‌یابد آیا به نظر منطقی است؟ شاید نه.

یک مقاله خاطرنشان می کند که سازمان های مدرن این مفهوم را پذیرفته اند و  دفاتر کار باز را موجب افزایش کیفیت ارتباطات، همکاری و سرعت کار می‌دانند. به این ترتیب آنها پیشنهاد می کنند که موانع و دیوارها را از بین ببرید. آنها همچنین اشاره می کنند که رهبران سازمان ها، منافع مثبت و افزایش بهره وری را به عنوان یک نتیجه از این فرآیند قبول کرده‌اند و بر آن تأکید دارند.

برای حریم خصوصی در دفاتر کار باز چه اتفاقی می‌افتد ؟؟؟

1. به دلیل فقدان حریم خصوصی برای کارکنان همواره نوعی از عدم رضایت وجود دارد.

2. هیچ فضایی در دفاتر کار باز وجود ندارد که تنها برای آنان باشد و در آن آسوده باشند.

3. فرآیندهای کاری بطور مشخص و دقیق به رسمیت شناخته نمی‌شود.

4. خلاقیت اجباری است، چرا که همه چشمان روی شما هستند و باید دنبال فرار از این امر باشید.

کارکنان شکایت دارند که احساس می کنند بیش از حد در معرض سر و صدا هستند و ذهن آنها به اندازه کافی متمرکز نیست. هر کارمند ریتم خود را دارد، در زمان های مختلف به کار می پردازند، در زمان های مختلف از هم جدا می شوند، می خواهند در زمان های مختلف از همدیگر لذت ببرند و در دوره های مختلفی از آنها بهره مند شوند. وظیفه مدیریت این است که تمام اینها را تنظیم کند و فضایی ایجاد کنند که همه در آرامش و بدون تنش با یکدیگر به کار بپردازند.

به نظر می رسد پس از طوفان تخریب دیوارها که برای دفاتر کار باز انجام شد برخی به آرامی در حال باز گرداندن پارتیشن هستند. دفاتر مدرن در حال تلاش برای رسیدن به وسط طلایی از طریق ایجاد دفاتر کار باز با پارتیشن هستند. به همین دلیل یک مفهوم جدید وجود دارد که برای یافتن وسط طلایی ایجاد شده است. وسط طلایی ترکیب فضای دفتر کار باز و پارتیشن اداری است.

به عنوان مثال، یک تیم مایکروسافت تصمیم گرفت که هر بخش یا کارمند یک دفتر کار مجزا بوسیله پارتیشن داشته باشد اما یک محل، برای انجام امور مشترک نیز داشته باشند. به این مفهوم که حریم خصوصی در کنار فضای مشترک کار قرار گیرد.

از سوی دیگر به جای آنکه کارمندان برای یکدیگر ایجاد مشکل کنند در یک زمان مشخص برای هماهنگی های لازم در فضای مشترک به تبادل اطلاعات و موضوعات بپردازند. ضمن آنکه افراد مختلف در صورت لزوم و بصورت آزاد از هر دو فضا بتوانند استفاده کنند.


دفتر کار

چرا مفهوم دفاتر فضای باز زنده می ماند؟

به رغم همه ی جهات و فراز و نشیب ها، معایب و مزایا به نظر می رسد مفهوم دفاتر کار باز همواره طرفدارانی داشته باشد و به یک مفهوم کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی اداری تبدیل شده است.

کسانی که در حال حاضر در دفاتر کار باز کار می کنند، متوجه شده اند که کار در فضای باز آسان نیست، و همواره افراد در راه یافتن فضایی خصوصی برای حتی یک مکالمه کوتاه هستند.

همچنین گاهی اوقات کارمندان برای ملاقات و همکاری با یکدیگر نیاز دارند تا بتوانند راه حلی پیدا کنند و کار را ساده تر و بهتر انجام دهند و این قطعا نیاز به یک منطقه مشترک دارد. و اینجا مفهوم دفاتر کار باز به کمک می‌آید.

بله، این روند احتمالا برای همیشه باقی خواهد ماند، گاهی مفهوم دفتر کار باز مورد اجرا قرار می‌گیرد و گاهی استفاده از پارتیشن مطلوب مدیران است در هر صورت هر طراحی دکوراسیون داخلی دارای معایب و مزایایی است که شاید نوع فعالیت سازمان در تصمیم گیری بهتر، مؤثر باشد.


۱۵ طراحی میز اداری کارآمد


درباره این مطلب نظری دارید؟